Beberzica Razvoj deteta,Saveti Problemi sa stomakom kod beba – uzroci, prevencija i rešenja

Problemi sa stomakom kod beba – uzroci, prevencija i rešenja



Mnogi roditelji se susreću sa problemima vezanim za stomačne tegobe kod beba. Plakanje, grčevi, gasovi, nadutost i problemi sa pražnjenjem creva mogu izazvati zabrinutost, ali su najčešće normalan deo razvoja bebinog digestivnog sistema. U ovom članku ćemo istražiti najčešće uzroke stomačnih bolova kod beba, načine kako ih sprečiti i kako ih tretirati.

Najčešći uzroci stomačnih problema kod beba

Infantilne kolike
Kolike (grčevi) su čest problem kod beba, obično se javljaju u prvim mesecima života i karakterišu se intenzivnim plačem koji traje više sati dnevno, bez očiglednog razloga. Smatra se da su uzrokovane nezrelošću digestivnog sistema i pojačanim stvaranjem gasova. 

Kolike obično počinju oko druge ili treće nedelje života i mogu trajati do trećeg ili četvrtog meseca. Da biste odredili da li su zaista grčevi u pitanju, služite se pravilom “broja 3” – ako beba neutešno plače više od tri sata dnevno, najmanje tri dana u nedelji, duže od tri nedelje, pri tom je beba inače zdrava i dobro uhranjena, verovatno je da su u pitanju grčevi.

Nažalost, ne postoji jedinstven način koji će pomoći bebi kod grčeva, već je potrebno isprobati više postupaka i držati se onong koji daje najbolje rezultate – bar u datom trenutku. 

Ono što može doprineti smanjenju kolika jesu flašice sa anti-kolik ventilima, koji sprečavaju dotok viška tečnosti i vazduha u bebin digestivni sistem. Takođe, vodite računa da beba pravilno uhvati dojku kako bi se sprečilo gutanje previše vazduha.

Gasovi i nadutost
Digestivni sistem beba još uvek nije u potpunosti razvijen, pa može doći do povećanog stvaranja gasova, što izaziva nelagodnost. Gasovi se mogu javiti zbog gutanja vazduha tokom hranjenja ili zbog određene hrane ako beba pije majčino mleko.

Ako dojite, pazite na svoju ishranu, jer određene namirnice (mahunarke, mlečni proizvodi, začini) mogu izazvati gasove kod bebe. Ako koristite formulu, konsultujte se sa pedijatrom o mogućoj promeni mlečne formule.

Zatvor ili proliv

Uzroci bolova u stomaku mogu biti stomačni virusi, dijareja, ali i zatvor. 

Ukoliko bebu muči stomačić jer se nije olakšala duže vreme, obezbedite bebi dodatnu hidrataciju, u vidu malo prokuvane vode (za bebe starije od 6 meseci). Blaga masaža može pomoći da creva prorade kako treba. Ako je beba na adaptiranom mleku, proverite sa pedijatrom da li možda treba promeniti formulu. 

Proliv, odnonso dijareja, je čest uzrok bolova u stomaku. U ovom slučaju je važno da bebu češće dojite ili pojite vodom, i obratite pažnju na znake dehidratacije. Obavezno se posavetujte sa doktorom ukoliko proliv traje duže od 24 sata.

Refluks i regurgitacija
Mnoge bebe imaju fiziološki refluks, koji se manifestuje vraćanjem mleka nakon hranjenja. U većini slučajeva, ovaj problem se spontano rešava do prve godine života, ali može izazvati nelagodnost kod beba.

Držanje bebe uspravno nakon hranjenja može pomoći u sprečavanju refluksa i smanjenju stvaranja gasova.

Intolerancija na laktozu i alergije na hranu
Neke bebe mogu imati poteškoće u varenju laktoze ili mogu biti alergične na proteine kravljeg mleka, što može izazvati bolove u stomaku, nadutost, proliv ili osip.

Šta roditelji da rade ako primete da bebu muči stomak?

Ako vaša beba plače i deluje da je nešto boli, probajte najpre da utvrdite uzrok nelgaodnosti. Beba nema načina da nam kaže šta je muči, pa je moguće da i nije zapravo u pitanju bol, već uznemirenosti iz nekog drugog razloga. 

Probajte da umirite bebu 

Beba će se često umiriti ako je držirte u naručju i nežno ljuljuškate. Možete joj pustiti zvuk fena ili neki drugi “beli šum” – zvuk koji dokazano pomaže u smirivanju bebe. 

Beba najviše voli fizički dodir i nežnost. Primenite kontakt kože na kožu za osećaj toplote i sigurnosti koji bebi donose najbolju utehu kad je uznemirena. 

Obratite pažnju na hranjenje

Da biste predupredili probleme sa stomakom koji su izazvani hranjenjem, važno je da bebu tokom podoja povremeno podignete i date joj mogućnost da izbaci iz stomaka višak vazduha. 

Nakon podoja držite bebu u uspravnom položaju, nežno je tapkajući po leđima kako bi lakše podrignula. 

Da biste sprečili gutanje vazduha ili preveliki dotok mleka, osigurajte da je beba pravilno uhvatila dojku, a ako se beba hrani flašicom, postarajte se da je otvor na flašici odgovarajući za bebin uzrast.

Pomoć bebi da izbaci gasove

Ponekad beba jednostavno mora da “preraste” grčeve, ma koliko se trudili da preduzmemo sve da do njih ne dolazi. Ono što može pomoći jeste:

  • Masaža stomaka – lagani kružni pokreti u smeru kazaljke na satu.
  • Bicikl vežbice – blago savijanje bebinih nogica ka stomaku, naizmenično.
  • Topla pelena ili termofor – stavljanje tople (ne vruće) pelene na stomak, što pomaže u opuštanju creva i može doneti olakšanje. 

Isprobati kapi i probiotike (uz konsultaciju sa pedijatrom)

Posavetujte se sa pedijatrom oko medikamenata koji mogu pomoći. Doktor će možda prepisati probiotik za bebu. Pojedini probiotski sojevi dokazano pomažu kod grčeva, ali i kod crevnih infekcija, jer pospešuju pravilno varenje i imaju ulogu u obnavljanju crevne flore.

Čajevi od komorača, kima ili kamilice, u malim količinama, mogu pomoći kod gasova, ali je važno da se prethodno dobije odobrenje pedijatra i da je beba starija od 3 meseca.

Kada se javiti pedijatru?

U većini slučajeva, problemi sa stomakom kod beba su prolazni i mogu se rešiti strpljenjem i odgovarajućim metodama umirivanja.

Ipak, važno je znati kada se treba obratiti pedijatru. Obavezno bebu odvedite kod pedijatra ukoliko kod bebe primetite:

  • jake bolove koji ne prestaju;
  • visoku temperaturu;
  • ako beba odbija hranu ili slabo napreduje u težini;
  • ako beba ima krv u stolici ili povraća zelenu ili žučkastu tečnost;
  • ako postoji dugotrajna dijareja ili zatvor.

Zaključak

Problemi sa stomakom kod beba su česti, ali u većini slučajeva nisu ozbiljni i mogu se ublažiti odgovarajućim merama. Pravilna ishrana, masaža, pažljivo hranjenje i higijena mogu značajno smanjiti rizik od stomačnih tegoba. Ipak, ako primetite bilo kakve uznemirujuće simptome, važno je potražiti stručni savet.

Ostavite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *