Kada postanemo roditelji, zamišljamo kako ćemo baš mi biti pravi srećnici i da će naše novorođenče spavati savršeno od rođenja. Veoma često možemo čuti izraz spava kao beba, za nekoga ko ima čvrst san i lako zaspi.
Ali da li je to baš u potpunosti tačno? Naravno da nije, jer većina novorođene dece mora na određeno vreme zadovoljiti svoje potrebe za mlekom, odnosno moraju se hraniti na svaka tri sata otprilike. Naravno postoje one koje se bude samo da bi jele i odmah potom zaspe, ali ima i onih koje su duže budne, a nekada čak zamene i noć za dan, pa spavaju danju, dok su noću budne.
Generalno, novorođenčad se ne mogu razmaziti i ona jednostavno žele blizinu roditelja, kako bi se osećala smireno. Vole da su sita, da im je pelena čista, a najviše da znaju da su maženi i paženi i zato im je potreban naš dodir. Koliko ste samo puta videli da dete neutešno plače ali čim ga neko zagrli ono se smiri, jer dodir je lek. Ali nekada, kada ih nešto muči apsolutno ništa ne pomaže, a roditelji imaju osećaj kao da ne rade dovoljno iako nije tako. Tada slede besane noći, i potrebno je jako puno strpljenja i smirenja, jer čak i kada su tako mali oni osećaju vaš nemir.
Šta su infantilne kolike?
Infantilne kolike, odnosno grčići kod beba mogu se javiti već od druge nedelje života. Čak četvrtina novorođenčadi prođe kroz fazu infatilnih kolika. Grčići kod beba mogu potrajati sve do 3. meseca, ali period trajanja nije isti kod svih. Retko se dešava ali ovaj period može potrajati sve do šestog meseca, a baš u pojedinačnim slučajevima i do devetog meseca. Ovaj period zna biti veoma izazovan za roditelje, pogotovo za one koji se prvi put susreću sa kolikama.
Malo sna i loše raspoloženje utiču na sve pa u tom periodu možete biti razdražljivi. Kada se radi o periodu u toku dana u kome se javljaju grčići kod beba, to je najčešće period između podoja, odnosno hranjenja, jer tada organizam vari popijeno mleko. Doktori smatraju da se infatilne kolike definišu kao pravilo broja 3. To znači 3 sata plača, 3 puta dnevno, najmanje 3 nedelje u kontinuitetu. Prate ga intenzivan plač, stezanje pesnica, grčenje i opružanje nogu, kao i crvenilo od plača.
Šta može pomoći?
Kada se jave kolike, važno je ostati smiren. Napravite prijatnu atmosferu koja je slična onoj kao kada je ona bila u stomaku. Ušuškajte je, utoplite i budite strpljivi. Držite je u naručju sve dok se ne smiri, a probajte i dodir koža na kožu jer će ona tada čuti otkucaje vašeg srca kao kada se nalazila u stomaku. Prilikom hranjenja neka beba bude u uspravnom položaju, jer se tako onemogućava zadržavanje vazduha u crevima. Sat vremena pre hranjenja možete probati blagu masažu stomaka, i to u smeru kazaljke na satu. Pustite neku laganu muziku, a mogu pomoći i peškirić natopljen toplom vodom ili topla kupka. Takođe, savetuje se da dete podignete u toku hranjenja nekoliko puta da podrigne, kako bi se oslobodio nakupljeni vazduh u crevima.
Nicanje zuba i novi skok u razvoju
Još jedan od čestih razloga nespavanja vašeg deteta mogu biti bolne desni usled nicanja zuba. Nicanje samo jednog zuba, može izazvati nesanicu nekoliko dana a nekada i duže. Svaki mentalni skok, odnosno vreme kada dete uči nove stvari, može ga učiniti nervoznim i uznemirenim, a sve to dovodi do problema sa spavanjem. Oko šestog meseca počinje da se javlja strah od odvajanja, kao i strah od nepoznatih ljudi koji može potrajati sve dok dete ne napuni 3 godine.
Umor ne dovodi do sna
Ukoliko je vaše čedo dugo budno a vi mislite da će se ono tako umoriti i bolje spavati, varate se. Jer bebe su tada preumorne i previše stimulisane, pa će im san biti kratak ako uopšte uspeju da zaspe. Takođe, može se desiti da se bude i češće nego inače. Pratite njihove prozore za spavanje, a znakovi mogu biti trljanje očiju, zevanje, ali galama. Stimulacija je važna u toku perioda razvoja ali samo ukoliko je umerena.
Nemojte ih izlagati preteranoj buci i nikako im nemojte nuditi previše aktivnosti, jer to vodi u preteranu stimulaciju i probleme sa snom. Kada su mali lako se naviknu na rutine, pa bi bilo dobro da ih na vreme uspostavite. Na taj način one se osećaju sigurno i naučiće da nakon određene rutine sledi vreme za odmor. Budite dosledni i dete će kako vreme bude prolazilo naučiti da se uspava samo.