Beberzica Saveti Zašto ne treba ignoristai bol u uhu kod beba?

Zašto ne treba ignoristai bol u uhu kod beba?



Vrlo neprijatno stanje koje izaziva osećaj nelagodnosti, ali i pritiska u predelu uha, bol u uhu može biti različitog intenziteta. Isto tako može biti praćen i nekim drugim simptomima, kao što je pojačan sekret iz uha, zatim bol prilikom pritiska u predelu iza uveta, zujanje u ušima, odnosno vrtoglavica i čak gubitka sluha, ukoliko se na vreme ne utvrdi uzrok i ne leči. 

Obično kada se javi bol u predelu uha, on je vrlo intenzivan, pa to mnoge ljude natera da se obrate stručnjacima za pomoć. U tom smislu je vrlo važno na vreme se obratiti specijalisti otorinolaringologije, koji će proceniti da li  bol u uhu zahteva lečenje medikamentima ili ne. 

U većini slučajeva ovakva vrsta bola je posledica problema u predelu grla ili nosa, ali i zuba i viličnog zgloba. 

Kakva je anatomija uha? 

Da bi se bolje razumelo zbog čega se javlja bol u predelu uha, valjalo bi razmotriti kako zapravo izgleda ovaj organ, odnosno kakva je tačno anatomija uha. U pitanju je organ koji osim značajne uloge u sluhu ima i ulogu u održavanju ravnoteže, a uho je sačinjeno od tri dela i to: 

  • spoljašnje uho
  • srednje uho
  • unutrašnje uho

Spoljašnje uho je sačinjeno od ušne školjke, koju svi vidimo i spoljašnjeg slušnog kanala. U spoljašnjem slušnom kanalu dolazi do stvaranja cerumena, koji generalno ima zaštitnu ulogu, prosto zato što na taj način uvo sprečava da u njega uđe prašina ili neke druge čestice, ali bol u uhu može čak da se javi i ako dođe do pojačanog lučenja cerumena. U okviru spoljašnjeg uha nalazi se i bubna opna, koja predstavlja svojevrsnu granicu između spoljašnjeg i srednjeg uha. 

Srednje uho sastoji se od tri slušne koščice, koje su međusobno povezane i njihova osnovna uloga je da vrše prenos zvučnih vibracija sa bubne opne pa do unutrašnjeg uha. Upravo u srednjem uhu nalazi se i kanal poznat kao Eusahijeva tuba, zahvaljujući kome se izjednačava pritisak u predelu srednjeg uha i atmosferski pritisak spolja. 

Unutrašnje uho sačinjeno je iz dva dela i upravo tu se nalazi vestibularni aparat, koji je vrlo značajan za održavanje ravnoteže i generalno za orijentisanje u prostoru. 

Usled čega se javlja bol u uhu? 

Postoje mnogi uzroci za pojavu ove vrste bola, pa je zato vrlo važno na vreme se obratiti stručnjaku i zatražiti njegovo mišljenje, kako bi bol u uhu bio brzo saniran. 

Jedan od najčešćih uzročnika ovakve vrste bola su infekcije, počev od upale srednjeg uha, preko upale spoljašnjeg i unutrašnjeg uha. U zavisnosti od toga koji je uzročnik za bol u predelu uha, zavisiće i način lečenja. 

Isto tako, kao što smo već pomenuli, usled prekomernog stvaranja cerumena može doći do začepljenja spoljašnjeg slušnog kanala, što može  izazvati ne samo bol u uhu, nego i svrab, a potencijalno može uticati i na gubitak sluha ako se na vreme ne leči. 

Među druge uzročnike bola u predelu uha spada i upala grla, zatim infekcije zuba, prosto zato što naročito infekcije zuba koji se nalaze u gornjoj vilici mogu da izazovu bol u tom predelu tela, koji će se preneti i na uho. 

Naravno da ako dođe do nekih trauma uha ili ako se pojavi strano telo u uhu, to može izazvati bol, a i kod povreda zgloba vilice i okolnih mišića može da se javi bol u uhu.

Koji su još simptomi prisutni? 

Pored toga što se može javiti bol u uhu, on je neretko praćen i nekim drugim simptomima i to najčešće: 

  • privremeni ili trajni gubitak sluha 
  • vrtoglavica 
  • zujanje u ušima 
  • probadanje u predelu iza uveta 
  • osećaj zapušenosti ili pritiska u uhu 
  • povišena telesna temperatura 
  • bol prilikom žvakanja 
  • bol prilikom gutanja 
  • otok ušne školjke 
  • otok spoljašnjeg slušnog kanala 
  • crvenilo u predelu ušne školjke ili spoljašnjeg slušnog kanala 

Kako se leči bol u uhu? 

I dok su naši stari bol u lečili narodnim lekovima, kao što je ukapavanje soka biljke čuvarkuća ili zagrevanje uha uz pomoć prethodno zagrejane soli, danas se bol u uhu uglavnom leči medikamentima. Ipak, postoje situacije kada će lekar specijalista otorinolaringologija preporučiti možda samo kapi, ali ne i antibiotik. 

Upravo zato što su različiti uzroci za pojavu bola u predelu uha, vrlo je važno na vreme se obratiti nadležnom lekaru i zatražiti njegovo stručno mišljenje, te poštovati smernice o lečenju. 

U principu, ukoliko je u pitanju upala srednjeg uha, prilično je izvesno da će lekar preporučiti lečenje antibioticima, u kombinaciji sa medikamentima za ublažavanje bola. Takođe, može da preporuči i neku drugu terapiju, kao što je na primer čišćenje uha ili samo korišćenje kapi za uši. 

Ako se bolu uhu javlja zbog nakupljanja cerumena, onda se obično preporučuje ispiranje uha od strane stručnjaka, kako bi bio uklonjen nagomilani cerumen.

Kako sprečiti pojavu bola u uhu? 

S obzirom na to da su uzročnici za bol u uhu različiti, to je praktično nemoguće navesti jedinstven odgovor na pitanje kako se bol u uhu može sprečiti. U principu je najbitnije voditi redovnu higijenu ušiju, ali ne koristiti preterano štapiće za uši, što će vam reći svaki stručnjak. 

Podrazumeva se da je poželjno izbegavati i da u uši prodre voda, te raditi na tome da se ojača imunitet, kako ne bi dolazilo do infekcija.

Ostavite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *